SZABÁLYZAT
A Lupa-tó horgászrendje
(Víztérkód:13-113-1-1)
Üdvözlünk a Lupa-tavon.
Célunk egy fenttartható kultúrált kikapcsolódást nyújtó szolgáltatás kialakítása, amihez hozzátartozik az élményt nyújtó halak egészségének megőrzése, a rendezett és kényelmes környezet, valamint ezen szolgáltatások hosszútávú fenttartása. Kérünk titeket, hogy ezt tartsátok szem előtt, és adjuk meg a tiszteletet a természetnek és egymásnak is!
A tó Budakalász, Szentendre és környékük ivóvízbázisának része, ezért kérünk fokozottan ügyelj a vízpart tisztaságára és a vízminőség védelmére.
A környezet, a halállomány védelme, őrzése, fenntartása és gyarapítása közös érdekünk, ezért számítunk segítő magatartásodra. A vízterülettel kapcsolatos észrevételét, bejelentését megteheti megadott elérhetőségeinken (06308207098).
Általános szabályok a Lupa-tavon és partján elvárt viselkedéshez:
- A halgazdálkodásra jogosult által kiadott, horgászatra jogosító területi jegy nélkül a horgászatot megkezdeni, és a tó területére belépni TILOS! A területi jegy kizárólag érvényes állami engedéllyel és fényképes igazolvánnyal állítható ki.
- A jegyet vásárló személy a jegy megvásárlásával egyben kijelenti büntetőjogi felelőssége tudatában, hogy nem áll egyetlen hatóságszervezet horgászatra vonatkozó eltiltása, felfüggesztése, eljárása alatt.
- Horgászni csak a kijelölt helyeken engedélyezett (ez a strand szezonon kívül, szeptember közepétől-május közepéig változhat).
- A gépjárműveket a kijelölt parkolóban kell elhelyezni, úgy, hogy a gépjármű ne akadályozza a tó körüli úton haladó egyéb jármű mozgását.
- A tó területén sátrat verni, kempingezni – a halőrrel való előzetes egyeztetés alapján – van lehetőség.
- Tüzet rakni csak a kijelölt helyeken engedélyezett!
- Tilos a szemetelés, vízi és vízparti növényzet csonkítása, ritkítása, kiirtása, a partvédelemre szolgáló építmények megbontása, károsítása. A szemetes helyen horgászótól a területi jegy bevonásra kerül.
- A tó körüli infrastruktúra rendeltetésszerű használata, állaguk megóvása, tisztántartása kötelező.
- A tóban fürdeni kizárólag csak az arra kijelölt parszakaszon lehet (a strand területén), külön belépőjegy megváltása esetében!
10.A tavon és annak területén történt balesetekért, esetleges lopásokért a tó üzemeltetője felelősséget nem vállal!
11.A tó területén mind a horgásznak, mind a vele érkező személyeknek tartózkodni kell minden olyan magatartástól, ami a békés együtt horgászat szabályait sérti! (Hangoskodás, hangos zenehallgatás, ittas állapot, és más egyéb, ami a kikapcsolódni vágyó emberek zavarásának zaklatásának minősül. Ha strandszezonban mulatni vágyik, kérjük a strand szolgáltatásait vegye igénybe! Horgászni az arra kijelölt helyeken, más módon szórakozni, alkoholizálni, mulatni, táncolni, fürdeni pedig a tó strand felőli részén, az ezen tevékenységekre létesített vendéglátó egységekben lehetséges).
12.A területi jegy megvásárlója tudomásul veszi, hogy róla jogszabálysértés gyanúja esetén a halőrzési és halvédelmi feladatok ellátása közben a halgazdálkodásra jogosult képviselője, halászati őre vagy társadalmi halőre által fénykép, mozgókép és hangfelvétel készülhet. Az ellenőrzés során készült felvételeket a törvényi előírásoknak megfelelően kezeljük.
- Ellenőrzésre a rendőrség, a polgárőrség, a vezetőség tagjai, a hivatásos és társadalmi halőrök jogosultak, akiknek halőri igazolványuk van. Minden horgász köteles a munkájukat segíteni, és
irataikat átadni ellenőrzésre, az észlelt esetleges szabálytalanságokat nekik jelenteni.
14.A tó területére kutyát behozni Tilos!
- A kísérő vendégek a hal merítésén kívül más egyéb horgászati tevékenységet nem folytathatnak. (Nem horgászó vendégek külön jegy megváltása esetében tartózkodhatnak a tó területén.)
A horgászat szabályai:
- A napijegy hal elvitelére nem jogosít.
- Napijegyekkel a feltüntetett időpontok között lehet horgászni. Minden kísérőnek kísérőjegy váltása szükséges, valamint a kiérkező látogatók vagy sétálók számára 2 órás tartózkodás engedélyezett kaukció ellenében.
- A tó területén minden horgász sima jeggyel 2 bottal, botonként maximum 1 horoggal horgászhat. (A Hayabusa M1 típusú horog használata szigorúan TILOS!) Kivéve ez alól a gyermek, ifjúsági, és turista állami jeggyel horgászókat. Ők 1 bottal, botonként 1 horoggal szerelt készségekkel horgászhatnak. 14 év alatti gyermek horgászok kizárólag felnőtt kíséretével együtt horgászhatnak.
4.Hárombotos horgászatra van lehetőség, külön 3.botra megváltott jegy esetében!
5.Minden horgász számára kötelező a jó minőségű pontybölcső használata! A bölcsőre csak előzetes nedvesítés után helyezük a halat! (Felhívjuk a Kedves Vendégeink figyelmét, hogy kizárólag jó minőségű pontybölcsők használatával tudjuk engedélyezni a horgászatot. Mivel kiemelten próbáljuk védeni a halállományunkat, így muszáj mindenkinek oda figyelni a halak védelmére. Ezért Minden Kedves vendégünknek kötelező a pontybölcső bemutatása a területi jegy kiváltása előtt! Ha valaki nem rendelkezik megfelelő halvédelmi eszközökkel, ezek bérlésére van lehetőség a halőrháznál.)
- A sűrű szövésű nagy méretű merítőháló használata mindenkinek (nem csak a bojlisoknak) kötelező!
- Sebfertőtlenítő használata kötelező! (ajánlott: Korda Carp Care Kit!)
- A kifogott halakat, az etikus horogszabadítás, és a fényképezés után kíméletesen helyezzék vissza a vízbe.
- Horgászni partról, stégekről valamint csónakból (Csónakból horgászni csak pergetőmódszerrel engedélyezett az engedélyezett időszakokban, és a meghatározott területeken! A behúzás, fárasztás ez alól kivétel), illetve a kijelölt szektorok határain belül engedélyezett.
10.Etetésre kizárólag spod botot, dobócsövet, etetőhajót, vagy biztonságos csónakot lehet használni! Valamint behúzásra kizárólag etetőhajót, valamint biztonságos csónakot engedélyezett használni.
- Etetőhajó használata engedélyezett! (A kijelölt szektorokban, és az engedélyezett távolságig!)
- A tó területén a halőr jogosult a horgászó, vagy távozó személyek és járművek ellenőrzésére. Utasításait minden horgász és kísérője köteles betartani.
- Szennyezett, szemetes horgászhelyen horgászatot kezdeni vagy folytatni tilos, a horgászat során keletkező hulladékot a hulladékgyűjtőkben kell elhelyezni. A horgászat befejezése után a horgászhelyeket tisztán kell elhagyni! A cigarettacsikkek és maghéjjak eldobálása szigorúan TILOS, eldobása esetén a napijegy bevonásra kerül, és 1 év időtartamú kitiltást eredményez!
- Bármilyen szabálysértés észlelése esetén a horgász haladéktalanul köteles a halőrt értesíteni.
- Tekintettel arra, hogy a vízterület ivóvízbázis, nagy figyelmet kell fordítani a tó tisztaságára és élővilágára. A napi horgászat során felhasználható megfelelő minőségű etetőanyag mennyisége botonként nem haladhatja meg az 1kg-ot. Romlott, hal takarmányozására alkalmatlan etetőanyag, illetve az élővilágra káros hatású anyag („Fluo” készítmények!!!) vízbe juttatása szigorúan TILOS! Magokat kizárólag főtt állapotban lehet a vízbe juttatni, a fent előírt mennyiségben! Kutyatáp, macskatáp használata Tilos!
- Az el nem használt etetőanyagot, élő csalit vízbe dobni szigorúan TILOS! Elhelyezése az erre a célra kijelölt hulladéktárolókba történhet!
- A ragadozó halakra csak pergető vagy műlegyező horgászat engedélyezett. Élő vagy elpusztult csalihal, illetve halszelet, haldarab csaliként való alkalmazása TILOS!
- Teríték készítése tilos, a megtartani nem kívánt vagy nem megtartható halat haladéktalanul vissza kell helyezni a vízbe. Ez alól csak a hatósági felmentés birtokában lebonyolított horgászversenyek jelentenek kivételt.
Bojlis horgászat szabályai:
- Minden bojlis horgásznak kiemelt figyelmet kell fordítania a megfogott halak épségének megőrzésére, melyeket a halőrök folyamatosan ellenőriznek, és a nem megfelelő bánásmód észrevételekor a horgászt távozásra szólíthatják fel! Halat állva fényképezni szigorúan TILOS!
- A bojlis területi jegyek birtokában kizárólag békés halakra történő horgászat engedélyezett.
- Minden bojlis horgásznak kötelező a jó minőségű pontybölcső használata, a sebfertőtlenítő (ajánlott: Korda Carp Care Kit!), és a nagyméretű sűrű szövésű merítőháló! A bölcsőre csak előzetes nedvesítés után helyezük a halat!
- Minden 10 kg feletti fogást azonnal köteles jelenteni a szolgálatban lévő halőrnek, addig kizárólag lebegő mérlegelő zsákban lehet tartani. Hagyományos pontyzsák használata a tavon szigorúan tilos! Minden 10kg-nál nagyobb halat fényképezni csak a halőr vagy a tógazda jelenlétében lehet!
- Halat betárolni kizárólag a gyors fényképezés erejéig lehetséges, kimondottan nagy méretű lebegő mérlegelőzsákban!
- Fonott fő zsinór használata TILOS! Kivétel az előke. Monofil előtét zsinór használata kötelező (min.0,55mm, min.15 méter)!
- Lead clips tüske használata tilos!
8.Etetésre kizárólag spod botot, dobócsövet, etetőhajót, vagy biztonságos csónakot lehet használni! Valamint behúzásra kizárólag etetőhajót, valamint biztonságos csónakot engedélyezett használni.
- Etetőhajó használata engedélyezett! (A kijelölt szektorokban, és az engedélyezett távolságig!)
- Csónakot behúzásra, etetésre, és fárasztásra is lehet használni, a meghatározott szektorokon belül. (Megkérünk minden kedves bojlis behúzós horgászt, tekintettel a tó jelentős kagylóállományára, hogy a megakasztott hallra csónakkal menjen rá, és NE partról fárassza! A szerelék elhelyezése is fontos, de a halak épsége is!)
- Az el nem használt etetőanyagot, élő csalit vízbe dobni szigorúan TILOS! Elhelyezése az erre a célra kijelölt hulladéktárolókba történhet!
- Jelzőbóját elhelyezni csak a horgászat időtartamára lehetséges. Kizárólag jó minőségő dőlő, H, vagy mélyvízi bójákat! Eszkábált PVC dőlő bója, zsinórra kötött flakonok használata szigorúan Tilos!
- Tekintettel arra, hogy a vízterület ivóvízbázis, nagy figyelmet kell fordítani a tó tisztaságára és élővilágára. A napi horgászat során felhasználható megfelelő minőségű etetőanyag, bojli, főtt magok mennyisége botonként nem haladhatja meg az 1kg-ot. Romlott, hal takarmányozására alkalmatlan etetőanyag, illetve az élővilágra káros hatású anyag („Fluo” készítmények!!!) vízbe juttatása szigorúan TILOS! Magokat kizárólag főtt állapotban lehet a vízbe juttatni, a fent előírt mennyiségben! Kutyatáp, macskatáp használata Tilos! Szoktató etetés, nagy mennyiségű alapozóetetés alkalmazása ennek tükrében nem engedélyezett!
Pergető horgászatra vonatkozó szabályok:
- Pergetni csónakból, partról kizárólag a békéshalas horgászok zavarása nélkül lehetséges.
- A ragadozó halakra csak pergető vagy műlegyező horgászat engedélyezett. Élő vagy elpusztult csalihal, illetve halszelet, haldarab csaliként való alkalmazása TILOS!
- Fonott fő zsinór használata csak a pergető horgászoknak megengedett.
- Száj fogó (gripper), szájbilincs és pányva használata tilos!
- Merítőháló, és megfelelő minőségű halmatrac használata kötelező (a csónakban is)!
- Kérjük kedves vendégeinket, hogy bokorugró jogfejeket, csaliba rejtett offset horgokat alkalmazzanak visszanyomott szakállal!!! (A tóban lévő jelentős mennyiségű vízalatti akadó miatt.)
A fenti szabályok megsértése szabálysértései eljárást von maga után, melynek során az állami horgászjegy visszatartása, a területi jegy visszavonásra kerül. Utóbbi a horgászrend rendelkezéseinek megsértése esetén is visszavonásra kerülhet.
A jelen horgászrendben külön nem szabályozott kérdésekben az Országos Horgászrend rendelkezései az irányadók.
Megkérünk minden kedves horgász vendégünket, hogy a békés kikapcsolódás és a konfliktusok elkerülése érdekében a fent leírtakat maradéktalanul szíveskedjenek betartani!
Eredményes, és élménydús kikapcsolódást kívánunk!
A Lupa Fishing csapata.
HOL TALÁLSZ MEG MINKET?
LUPA OFFICIAL
Lupa THK Egyesület
CÍM: 2011 BUDAKALÁSZ, TÓ UTCA 1.
0630-820-70-98
lupafishing@gmail.com
LUPATO@LUPATO.HU